Nauka

Bezsenność

Kobiety cierpią z powodu dynamicznych zmian poziomu hormonów wewnątrz organizmu, a osoby starsze są bardziej podatne na przewlekłe problemy takie jak cukrzyca, astma itp. które nie pozwalają im spokojnie spać w nocy.

Problem bezsenności jest bardzo powszechny i można go znaleźć u co czwartej osoby w USA. To nie jest bardzo zdrowa sytuacja, ponieważ brak snu może prowadzić do ekstremalnych sytuacji, ponieważ zawsze, gdy osoba cierpi na brak snu, całkowita równowaga ciała jest zakłócona. Twoje ciało i mózg nie dostają wystarczająco dużo czasu na relaks dzięki mniejszej ilości snu, dlatego masz tendencję do odczuwania zmęczenia – co prowadzi do braku energii lub zainteresowania wykonywaniem jakiegokolwiek rodzaju czynności, które z kolei wpływają na kondycję ciała.

Istnieje obszerna literatura dotycząca związku pomiędzy snem a depresją. Na przykład osoby cierpiące na bezsenność mają wyższy poziom depresji i lęku niż osoby, które dostają odpowiednią ilość snu. Są one 10 razy bardziej narażone na depresję kliniczną. Im bardziej dana osoba doświadcza bezsenności i im częściej budzi się w nocy w jej wyniku, tym większe szanse na rozwój depresji.

Poniżej przedstawiamy dwa główne scenariusze związane z bezsennością:

Obturacyjny bezdech senny

Obstrukcyjny bezdech senny (OSA) to stan, w którym oddychanie zatrzymuje się mimowolnie na krótkie okresy czasu podczas snu, ponieważ powietrze nie przepływa płynnie z ust i nosa do płuc. Kiedy sen jest zakłócony, może to zmienić aktywność mózgu i neurochemiczne substancje, które wpływają na nastrój i myślenie danej osoby.

Według badania przeprowadzonego na 19 000 osób, osoby z obturacyjnym bezdechem sennym były pięciokrotnie bardziej narażone na depresję kliniczną.

Sezonowe zaburzenie afektywne

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) to kolejna osobliwa przypadłość, która prowadzi do bezsenności głównie w sezonie jesiennym, kiedy noc staje się dłuższa, a dni krótsze. To zmniejszenie ilości światła słonecznego w okresie jesieni i zimy może zakłócić wewnętrzny zegar Twojego organizmu i doprowadzić do uczucia depresji. Spadek serotoniny, substancji chemicznej mózgu (neuroprzekaźnika), która wpływa na nastrój, może odgrywać rolę w SAD.

To wpływa na rytm okołodobowy osoby, która jest również odpowiedzialna za utrzymanie cyklu snu / czuwania. Z czasem słaba jakość snu skutkuje bezsennością. Jednak, gdy tylko wiosna ustawia się, problem ustępuje w dużym stopniu.

Niemniej jednak, niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby utrzymać standardową porę snu i harmonogramy, tak aby rytm okołodobowy i zdrowie organizmu nie zostały naruszone. Jest to spowodowane tym, że odpowiedni sen pomaga organizmowi ponownie nabrać energii, wzmacnia odporność i oczyszcza toksyny z systemu. Oprócz tego, sen kontroluje również czynniki emocjonalne, takie jak nastrój, zwiększa zdolność przetwarzania informacji i zdolność zapamiętywania mózgu.

Dlatego, aby uniknąć wszelkich problemów zdrowotnych, kluczowe jest, aby mieć odpowiednią ilość snu.