Ciekawostki Nauka

Czy drzewa mają uczucia?

Drzewa też mają uczucia, przyjaźnią się i dbają o siebie jak stare małżeństwa.

„Mogą odczuwać ból, [i] mają emocje, takie jak strach. Drzewa lubią stać blisko siebie i przytulać się. Uwielbiają towarzystwo i lubią wszystko robić powoli” – to tylko kilka ustaleń Petera Wohllebena, niemieckiego naukowca, który poświęcił swoją pracę na badanie drzew. i autora książki „Ukryte życie drzew”.

Nowy dokument, zatytułowany „Intelligent Trees”, jest dziełem niemieckiego leśnika, autora i zaklinacza drzew Petera Wohllebena oraz Suzanne Simard, ekologa z University of British Columbia.

Po latach intensywnych badań to, co profesor ekologii Suzanne znalazła na temat drzew i sposobu, w jaki się komunikują, jest niesamowite i nowatorskie. Twierdzi, że to co widzimy nad ziemią to połowa prawdy, a większa część życia toczy się pod ziemią.

W filmie badają różne sposoby komunikowania się drzew, zauważając, że:

Drzewa są czymś więcej niż rzędami drewna czekającymi na przerobienie na meble, budynki czy drewno opałowe. Są czymś więcej niż organizmami produkującymi tlen lub oczyszczającymi dla nas powietrze. To indywidualne istoty, które mają uczucia, znają przyjaźń, mają wspólny język i dbają o siebie nawzajem.

W filmie Suzanne wyjaśnia, jak drzewa komunikują się pod ziemią poprzez rozległą, splątaną sieć włosowatej grzybni, która łączy ich korzenie. „Drzewa nie radzą sobie dobrze, gdy są same. One naprawdę troszczą się o siebie nawzajem. Upewniają się, że są produktywną, zdrową, żywą, zróżnicowaną społecznością drzew.”

Na podstawie swoich badań Wohlleben twierdzi, że czasami drzewa są połączone u korzenia i są głęboko związane jak stare pary, tak bardzo, że kiedy jedno drzewo umiera, drugie też umiera. „Drzewa mają uczucia” – mówi Wohlleben.

W takie romantyczne uczucia między drzewami może być trudno uwierzyć! Niektórzy mogą myśleć, że to bajka. Ponieważ zakładamy, że drzewa konkurują ze sobą o światło słoneczne i składniki odżywcze. Jednak po kilkudziesięciu latach pracy jako strażnik leśny Wohlleben zaobserwował, że tworzenie zbyt dużych przestrzeni między drzewami odłącza je od ich sieci wsparcia.

„Drzewa lubią stać blisko siebie i przytulać się. Uwielbiają towarzystwo. Potrafią odczuwać ból, [i] mają emocje, takie jak strach”.

Książka Wohllebena oparta jest na dekadach badań naukowych i podkreśla, że w obrębie gatunków drzewa wspierają się nawzajem. Jego ostatnie badania wykazały, że drzewa informują się wzajemnie, gdy są atakowane przez owady.

„Te drzewa są przyjaciółmi” – powiedział Wohlleben reporterowi New York Timesa. Twierdzi on, że grube gałęzie drzew wskazują na siebie nawzajem, aby nie blokować światła swoich kolegów.

I, inni biolodzy i ekolodzy na poparcie takiej wzajemnej i harmonijnej relacji między drzewami. Inne badania wskazują, że drzewa mogą pamiętać rzeczy jak ludzie, liczyć i uczyć się.

Niektóre drzewa wykorzystują swoją gigantyczną sieć grzybową (sieć włosowatych korzeni grzybów, znana również jako wood wide web) do odbierania i wysyłania wiadomości o dzieleniu się składnikami odżywczymi lub ostrzegania się nawzajem o niebezpieczeństwie.

Related: Kobieta spędziła 14 lat na fotografowaniu najstarszych drzew naszej planety i oto wyniki.

Jak mówi Wohlleben w zwiastunie: „Między drzewami faktycznie istnieje przyjaźń. Mogą tworzyć więzi jak stare małżeństwo, gdzie jedno opiekuje się drugim”.

I na tej podstawie jestem pewien, że w rzeczywistości istnieje przyjaźń między drzewami i ludźmi, również.