Filozofia Ogólnotematyczne

Dewaluacja rzeczy materialnych

Kiedy pensja trafia na Twoje konto, kusi Cię, by machnąć kartą bankomatową więcej razy niż przeglądasz wszystkie swoje konta w mediach społecznościowych w ciągu jednego dnia.

Drogie przedmioty przyciągają nas bardziej. Drogie ubrania, biżuteria, buty i inne drobiazgi wabią nas do ich posiadania, a kiedy w końcu posiadamy te materialne rzeczy, poczucie satysfakcji ogarnia nasze zmysły.

Ale to uczucie satysfakcji szybko wygasa i chcemy kupować nowe rzeczy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego doświadczenia są warte więcej niż rzeczy.

Co by było, gdybyś zainwestował swoje pieniądze w coś, co nadal daje ci przyjemność i wzbogaca cię od wewnątrz?

To prawda, pieniądze nie mogą kupić szczęścia, ale kiedy inwestujesz je w doświadczenia życiowe, pozostawiają one wieczny ślad na twoim jestestwie.

W rzeczywistości najlepszym sposobem na bycie szczęśliwym jest porzucenie ciągłej chęci posiadania nowych rzeczy, posiadania największych marek i najbardziej krzykliwych kreacji ulubionych projektantów. Najszczęśliwsi ludzie na świecie właśnie tak zrobili.

Pozbyli się uzależnienia od zakupów i skierowali swoje pieniądze na podróże oraz tworzenie wspomnień i doświadczeń. Z każdym zebranym nowym doświadczeniem, ich inwestycja zwróciła się w najlepszy możliwy sposób.

Jeśli zrozumiemy znaczenie inwestowania naszego czasu i pieniędzy w naszą przyszłość bardziej niż w ubrania i akcesoria, nasze życie z pewnością stanie się piękne.

A gdyby tak zainwestować we wspomnienia i doświadczenia?

Życie zbudowane jest ze wspomnień. Mieć piękne doświadczenia, aby pielęgnować po latach, ponieważ diamenty nie będą miały mocy, aby zadowolić swoją duszę wtedy.

Kiedy się zestarzejesz, nie będziesz w stanie znaleźć radości z bezmyślnej pogoni za rzeczami materialnymi, którym oddawałeś się przez całe życie. Czy na końcu będzie miało znaczenie, że posiadałeś iPhone’a 7, kiedy inni mieli jeszcze 5? Zamiast tego potrzebowałbyś towarzystwa złotych wspomnień z uroczymi ludźmi, którzy mieli na ciebie największy wpływ. Istnieje wielki chłopiec badań wyjaśniających, dlaczego doświadczenia z więcej niż rzeczy i zostaną omówione w kolejnych sekcjach.

Tendencja do dewaluacji rzeczy materialnych

Huffington Post wspomniał o badaniu opublikowanym w Journal of Positive Psychology, które dowodzi, jak szybko ludzie, którzy nie inwestują w rzeczy doświadczalne, dewaluują drogi produkt po jego zakupie.

Badania przeprowadzone przez San Francisco State University wykazały, że ludzie w rzeczywistości wiedzą, że życie polega na wspomnieniach i doświadczeniach, które tworzymy, ale wikłają się w wymagania i trendy współczesności i kupują rzeczy, którymi zbyt szybko tracą zainteresowanie.

Uczestnicy badania zaakceptowali fakt, że doświadczenia życiowe są warte więcej niż posiadanie najnowszych i największych przedmiotów, które pragną kupić.

Po zakupie tego, co chcieli kupić, uczestnicy szybko poczuli, że zrobiliby to znacznie lepiej, gdyby wydali pieniądze na gromadzenie doświadczeń. Zdali sobie sprawę, że doświadczenia mają bardziej trwały efekt niż artykuł, którego pożądali tymczasowo. Doświadczenia są warte więcej!