Nauka Psychologia

Empatia

W książce „The Empath’s Survival Guide” omowione są intrygujące naukowe wyjaśnienia empatii i empatów. Pomogą nam one głębiej zrozumieć moc empatii, abyśmy mogli wykorzystać i uhonorować ją w naszym życiu.

1. System neuronów lustrzanych

Naukowcy odkryli wyspecjalizowaną grupę komórek mózgowych, które są odpowiedzialne za współczucie. Komórki te umożliwiają każdemu odzwierciedlanie emocji, dzielenie bólu, strachu lub radości innej osoby.

Ponieważ uważa się, że empaci mają nadreaktywne neurony lustrzane, głęboko wczuwamy się w uczucia innych ludzi. Jak to się dzieje? Neurony lustrzane są wyzwalane przez zewnętrzne wydarzenia.

Na przykład, nasz małżonek zostaje zraniony, my też czujemy się zranieni. Nasze dziecko płacze, my też czujemy się smutni. Nasz przyjaciel jest szczęśliwy, my też czujemy się szczęśliwi. W przeciwieństwie do nich, psychopaci, socjopaci i narcyzi są uważani za osoby, które mają coś, co nauka nazywa „zaburzeniem empatii”.

Oznacza to, że brakuje im zdolności do odczuwania empatii tak jak inni ludzie, co może być spowodowane niedostatecznie aktywnym systemem neuronów lustrzanych. Musimy uważać na tych ludzi, ponieważ są niezdolni do bezwarunkowej miłości.

2. Pola elektromagnetyczne

Drugie odkrycie opiera się na fakcie, że zarówno mózg, jak i serce generują pola elektromagnetyczne. Według HeartMath Institute, pola te przekazują informacje o myślach i emocjach ludzi. Empaci mogą być szczególnie wrażliwi na te dane wejściowe i mają tendencję do bycia przytłoczonymi przez nie.

Podobnie, często mamy silniejsze fizyczne i emocjonalne reakcje na zmiany w polach elektromagnetycznych ziemi i słońca. Empaci dobrze wiedzą, że to co dzieje się z ziemią i słońcem wpływa na nasz stan umysłu i energii. Podobnie, często mamy silniejsze fizyczne i emocjonalne reakcje na zmiany w polach elektromagnetycznych ziemi i słońca. Empaci dobrze wiedzą, że to, co dzieje się z ziemią i słońcem, wpływa na nasz stan umysłu i energii.

3. Emocjonalne zarażanie się

Trzecim odkryciem, które zwiększa nasze zrozumienie empatów, jest zjawisko emocjonalnego zarażania. Badania wykazały, że wielu ludzi odbiera emocje tych, którzy są wokół nich.

Na przykład jedno płaczące niemowlę uruchomi falę płaczu na oddziale szpitalnym. Albo jedna osoba głośno wyrażająca niepokój w miejscu pracy może go rozprzestrzenić na innych pracowników. Ludzie powszechnie wyłapują uczucia innych osób w grupach.

W niedawnym artykule New York Timesa stwierdzono, że ta zdolność do synchronizowania nastrojów z innymi jest kluczowa dla dobrych relacji. Jaka jest lekcja dla empatów? Aby wybrać pozytywne osoby w naszym życiu, więc nie jesteśmy sprowadzeni przez negatywność. Lub, jeśli, powiedzmy, przyjaciel przechodzi przez trudny czas, podejmij specjalne środki ostrożności, aby uziemić i wyśrodkować siebie. To ważne strategie, których nauczysz się w tej książce.

4. Zwiększona wrażliwość na dopaminę

Czwarte odkrycie dotyczy dopaminy, neuroprzekaźnika, który zwiększa aktywność neuronów i jest związany z reakcją na przyjemność. Badania wykazały, że introwertyczni empaci mają tendencję do większej wrażliwości na dopaminę niż ekstrawertycy. Zasadniczo potrzebują mniej dopaminy, aby czuć się szczęśliwymi.

To może wyjaśniać, dlaczego są bardziej zadowoleni z czasu spędzanego w samotności, czytania i medytacji i potrzebują mniej zewnętrznej stymulacji z imprez i innych dużych spotkań towarzyskich. Z kolei ekstrawertycy pragną dopaminowego przypływu z żywych wydarzeń. W rzeczywistości nie mogą mieć tego dość.