Turystyka

Gran Canaria

Gran Canaria zaskakuje tym, jak bardzo jest dziewicza, ale trzeba wynająć samochód, by ją właściwie poznać. Większość zabudowy turystycznej koncentruje się na południu, a wnętrze wyspy jest niemal puste, zamieszkane przez wygasłe wulkany, surowe szczyty wznoszące się na wysokość prawie 2000 metrów, głębokie wąwozy i rdzenne lasy sosnowe i laurowe.

Został wyznaczony jako Światowy Rezerwat Biosfery z powodu niezwykle bogatych ekosystemów zawierających ponad 100 unikalnych gatunków roślin. Zróżnicowana topografia gości szereg mikroklimatów, jak „kontynent w miniaturze”.

Górzyste wnętrze wyspy, La Cumbre lub szczyt, został wykonany przez miliony lat erupcji wulkanicznych i erozji. Jeden szczególnie gwałtowny wybuch stworzył Caldera de Tejeda, krater o szerokości 18 km, kiedy centrum wulkanu zapadło się. Obecnie jest to raj dla rowerzystów i spacerowiczów, z Roque Nublo i Roque Bentayga, dwoma wolnostojącymi filarami wulkanicznymi, dominującymi na horyzoncie.

Zobacz również noclegi Polańczyk

Wszędzie można znaleźć dowody na istnienie pierwotnych mieszkańców, Guanczów, którzy nie zdołali oprzeć się hiszpańskiemu podbojowi. W pobliżu Santa Lucia, w południowo-wschodniej części wyspy, znajduje się Fortaleza Grande, ogromna skała, miejsce ich ostatniej bitwy w 1493 roku. Mówi się, że rzucili się z góry, zamiast zostać schwytani, a doskonałe centrum dla zwiedzających opowiada tę nieszczęsną historię.

Dowody DNA sugerują, że byli to Berberowie z Afryki Północnej, którzy przybyli około roku 100AD i żyli spokojnie aż do przybycia Hiszpanów w 1483 roku. Nie ma dowodów na istnienie łodzi czy umiejętności nawigacyjnych, a niektóre teorie sugerują, że zostali tu sprowadzeni przez Rzymian, deportowani jako kłopotliwa społeczność. Hiszpanie znaleźli rasę blond, niebieskookich ludzi i chociaż wielu z nich zostało zabitych, dzisiejsi Kanaryjczycy wciąż mają duży procent ich DNA we krwi.

Spacer 1: Cruz de La Laguna Circular 12km/7½ mil – 4 godziny

Zaczynam w Cruz de La Laguna, na wysokości prawie 900m, i podążam drogą Valleseco skręcając w prawo na SL-02 dla Barranco de La Virgen. Po lekkim spadku, ścieżka wspina się stromo do Zamora i przechodzi przez Carpinteras, tylko skupisko domów przed zejściem ponownie.

W El Cercado tablica informuje mnie, że jestem w Barranco de La Virgen i podążam ścieżką przez gaje cytryn i pomarańczy usiane tradycyjnymi domami, boki kanionu stają się coraz bardziej strome.

Przy kolejnej tablicy z mapą, ścieżka prowadzi w górę w prawo, za skupiskiem dróg, z powrotem do La Laguna. Jest to przyjemny spacer w bujnej, żyznej okolicy.