Związki

Jak dojść do siebie po toksycznym związku?

Jeśli przeszłaś przez toksyczny związek, możesz doświadczyć objawów zespołu stresu pourazowego. Możesz mieć problemy z zaufaniem innym lub z przetworzeniem relacji, w której toksyczna osoba źle się prezentowała. Twój związek najprawdopodobniej wiązał się z emocjonalnym, fizycznym, finansowym, psychologicznym lub seksualnym wykorzystywaniem.

Rozmowa o swoich doświadczeniach z pracownikiem służby zdrowia psychicznego (MHP) jest bardzo ważna. Może on pomóc Ci przetworzyć to, co się stało i dać Ci do zrozumienia, że to nie Twoja wina. Może on również pomóc ci uporać się z uczuciem gniewu lub rozczarowania do samego siebie. Może również pomóc ci w skomplikowanych uczuciach żalu, które możesz doświadczyć po zakończeniu toksycznego związku.

Rozważ wolontariat

Wolontariat jest sposobem na ponowne połączenie się ze społecznością i pracę na rzecz wspólnego celu. Badania wykazały, że wolontariat poprawia samopoczucie i satysfakcję z życia, a nawet może zmniejszyć objawy depresji i lęku (Stuart et al., 2020; Linning & Jackson, 2018).

Zaleca się, aby dokładnie zbadać każdą organizację, z którą rozważasz wolontariat. Chcesz mieć pewność, że organizacja jest zdrowa i wspiera dobre samopoczucie swoich wolontariuszy.

Nie spiesz się z leczeniem

Pracując nad odbudową swojego życia, należy być dla siebie wyrozumiałym. Będziesz miał dni, w których poczujesz, że wszystko jest na swoim miejscu, ale będziesz miał też dni, w których nie będziesz chciał wstać z łóżka. Możesz doświadczyć fal smutku, które wydają się powalać cię na ziemię. Jednak z czasem i przy braku kontaktu z toksyczną osobą, te fale będą coraz mniejsze. Z czasem możesz doświadczać smutku w okolicach rocznic, świąt czy urodzin. Ale to się poprawia.

Daj sobie czas na odczuwanie swoich uczuć. Możesz czuć się pozbawiony kontroli – posiadanie kilku emocji naraz może to spowodować. Możesz odczuwać smutek, żal, ulgę, rozczarowanie, złość, a nawet radość – i to jest w porządku. Jeśli uważasz, że stosujesz niezdrowe sposoby radzenia sobie z sytuacją, takie jak nadmierne picie lub wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy, zwróć się do specjalisty od zdrowia psychicznego.

Pisanie dziennika

Kiedy piszesz dziennik, pomagasz swojemu mózgowi przetwarzać swoje doświadczenia. Dziennik może również stanowić pomocne narzędzie do podejmowania decyzji i porządkowania wspomnień. Możesz przeglądać swoje starsze wpisy w dzienniku, aby zobaczyć, jak daleko zaszedłeś w swojej podróży do zdrowia. Cokolwiek chcesz napisać, nie ma sprawy – pisz bez krytykowania siebie.

Jeśli znajdujesz się na drugim miejscu w ocenie swojego związku, prawdopodobnie czujesz się tak samo przytłoczony na myśl o zakończeniu go, jak na myśl o trzymaniu się go. Ten rodzaj ambiwalencji jest niezwykle stresujący i pozostawia niewiele miejsca na poczucie bezpieczeństwa i swobody we własnej skórze i życiu.

Mimo to, wiele osób kontynuuje swoje działania przez lata, a nawet dekady, pomimo tego poziomu ambiwalencji. Z biegiem lat urazy i złość narastają, ale także koszty utopione, które wynikają z tego, że coraz więcej siebie, swojego czasu i swoich zasobów poświęcamy temu związkowi.

Ludzie w takiej sytuacji rzadko siadają, by spojrzeć na szerszy obraz. Zamiast tego, pozostają w miejscu, z jedną nogą w i jedną nogą poza związkiem. W rzeczywistości, to nie jest związek, który trzyma cię w miejscu; to jest twoje zaprzeczenie większego obrazu.