Związki

Jak naprawić relacje?

Ściana między tobą i twój partnerem. Być może łączysz się przez wspólne zainteresowania, wartości lub dzieci, ale jeśli twoje emocje są niedostępne, bez względu na to, jak bardzo jesteś zgodny i zaangażowany, te inne połączenia mogą czuć się powierzchowne. Pracując z tymi parami, słyszę zdania takie jak: „Nawet gdy jesteś w pobliżu, czuję się samotna” lub „Co będzie potrzebne, abyś wpuścił mnie do środka?”. Nie mogąc zidentyfikować, czego brakuje, ty i twój partner możecie w końcu poczuć się zdezorientowani. Istnieje rozłączenie, gdy głowa i serce są w konflikcie – wiedza, że twój partner cię kocha, jest zupełnie inna niż uczucie. A jeśli ty i twój partner oboje doświadczyliście emocjonalnego zaniedbania w dzieciństwie, ściana może być jeszcze wyższa i szersza.

Masz problem z wyrażaniem swoich uczuć i potrzeb. Niezaprzeczalnie, jeśli spychasz swoje uczucia na bok, niezwykle trudno jest je wyrazić komuś innemu. Kiedy wiesz, jak się czujesz, jesteś w stanie lepiej określić, czego potrzebujesz. Dorastając z rodzicami, którzy nie zwracali uwagi na Twoje emocje, nauczyłeś się, że Twoje uczucia i pragnienia są nieważne. Bez życiowej praktyki trudno jest znaleźć odpowiedzi na to, co czujesz, czego potrzebujesz lub czego pragniesz. Jeśli nie jesteś tego świadomy, są szanse, że twój partner też jest.

Powstrzymujesz się od tego, by pozwolić sobie na pokazanie swojego prawdziwego ja. Kiedy zaprzeczasz swoim własnym uczuciom i potrzebom, łatwo jest nadmiernie skupić się na uczuciach i potrzebach innych. Powszechne dla osób zaniedbanych emocjonalnie jest posiadanie dużej świadomości i współczucia dla innych, ale zmaganie się z kierowaniem tej uwagi do wewnątrz. I, pomimo twojego zainteresowania i troski wobec partnera, rozłączenie utrzymuje się, ponieważ związki muszą być wzajemne. Tak jak ty znasz wewnętrzne ja swojego partnera, tak on musi znać ciebie.