Ostatnio, gdy coraz więcej organizacji wymaga przynajmniej częściowego powrotu do biura, wydaje się, że wiele osób zmaga się z powrotem do ludzi, od których zbyt chętnie nabierało dystansu pracując w domu. I to nie tylko moi indywidualni klienci, od których to słyszę. Ostatnio miałem kilka próśb o coaching i sesje szkoleniowe dla organizacji, aby pomóc swoim pracownikom lepiej się komunikować i zarządzać interakcjami. Po dwóch latach rozłąki wielu z nich uważa, że powrót do środowiska biurowego z osobami, które uważają za trudne, jest dość stresujący.
Przewidując interakcję z tzw. trudną osobą, należy pamiętać o kilku ważnych elementach. Czytaj dalej, aby poznać narzędzia, które pomogą Ci uniknąć pogorszenia sytuacji.
1. Aby deeskalować, naucz się opanowywać pauzę.
Konflikty z trudnymi ludźmi mogą łatwo stać się błędnym kołem, gdy nasze własne reakcje eskalują sytuację. A im bardziej nasilony konflikt, tym bardziej będziemy się bać i stresować pomysłem przyszłych interakcji, co rozpoczyna cały cykl od nowa. Tak więc, twoim celem w każdej sytuacji, która podnosi cię na duchu, powinno być upewnienie się, że nie pogorszysz jej.
Najskuteczniejszym narzędziem do upewnienia się, że nie eskalujesz sytuacji, jest nabranie wprawy w robieniu pauz i byciu uważnym obserwatorem własnych reakcji emocjonalnych i fizycznych. Zanim odpowiesz komuś, kto cię zdenerwował, zauważ: Co czuje moje ciało? Czy moje myśli pędzą? Czy nie mam zamiaru wpaść w pułapkę, mówiąc coś podburzającego, za co później będę obwiniana?
Nawet wyrobienie sobie nawyku odczekania pięciu sekund przed wypowiedzią w sytuacji konfliktu może uchronić nas przed dalszymi szkodami.
2. Zawsze miej na uwadze swój pożądany wynik.
Innym częstym problemem w naszych interakcjach z trudnymi ludźmi jest to, że rozpraszamy się przez nasze zdenerwowanie i tracimy z oczu cele, które próbujemy osiągnąć. Kiedy jesteś zmuszony do interakcji z kimś, kto jest trudny, bardzo łatwo jest zejść z toru („Czy możesz uwierzyć, jaki ten człowiek jest palantem?”) i skończyć pozostawiając interakcję nie bliżej tego, co mieliśmy nadzieję osiągnąć.
Zamiast tego, pamiętając, jaki cel chcesz osiągnąć – rozwiązanie konkretnego problemu, uzyskanie odpowiedzi na pytanie, uzyskanie jasności na temat czegoś zagmatwanego, złożenie oficjalnej prośby o wykonanie czegoś – może pomóc ci upewnić się, że pozostaniesz na dobrej drodze i będziesz jak najbliżej osiągnięcia swoich celów.
3. Kiedy to możliwe, rób próby z wyprzedzeniem.
Trudne osoby mogą być szczególnie biegłe w wytrącaniu nas z gry poprzez wywoływanie w nas emocji. Tak jak muzyk, aktor lub sportowiec jest bardziej prawdopodobne, aby przybić trudny występ, jeśli ćwiczył, tak samo praktyka i próby mogą pomóc naszym najbardziej stresującym interpersonalnym momentom.