Turystyka

Rawenna

Rawenna, położona pomiędzy San Marino i Bolonią w północnej włoskiej prowincji Emilia Romagna, jest zróżnicowanym regionem nadmorskich miasteczek i historycznych miast w pobliżu Riwiery Adriatyckiej.

Warto wybrać się do tego eleganckiego miasta i spędzić trochę czasu na zwiedzaniu zabytkowych placów, wysoko zdobionych kościołów i misternych mozaik. Istnieje również wiele opcji jednodniowych wycieczek, jeśli chcesz wyjechać poza miasto.

Oto mój przewodnik, jak spędzić 48 godzin w Rawennie we Włoszech:

Odwiedź grób Dantego

Miłośnicy literatury po prostu muszą odwiedzić miejsce pochówku ikony świata pisarskiego. Autor Boskiej Komedii ma swoje ostateczne miejsce spoczynku w Rawennie po tym, jak szczątki zostały przeniesione, ukryte i walczyły o nie.

Kości te mają dość nietypową historię, która obejmuje walkę z Florencją o szczątki oraz interwencję papieża w 1519 roku.

W dzisiejszych czasach to skromne mauzoleum może być nieco trudne do znalezienia. Znajduje się ono w małej i bezceremonialnej bocznej uliczce w pobliżu Basilica di San Francesco.

W Rawennie znajduje się ogromna liczba zabytków i pięknie zachowanych obiektów. Wiele delikatnych wczesnochrześcijańskich mozaik również przetrwało ruiny historii i można je znaleźć w budynkach w całym mieście.

Podczas gdy jawnie religijna architektura być może nie jest najbardziej szaloną wakacyjną wycieczką, wspaniałe miejsca, takie jak Baptysterium Neonów i Bazylika San Vitale powinny pomóc przekonać Cię, że jest inaczej.

Ta niezwykła bazylika jest wspaniałym przykładem wczesnochrześcijańskiej sztuki i architektury bizantyjskiej w Europie. Podczas gdy na zewnątrz może wydawać się nieco nudna, wnętrze jest pełne olśniewających mozaik.

W Rawennie znajdują się również mozaiki z V i VI wieku, a także nowe propozycje lokalnych artystów. Kilka znaków drogowych zostało stworzonych przez lokalnych artystów przy użyciu mozaik. Jest to piękny ukłon w stronę dziedzictwa miasta.

Trzy z istotnych mozaikowych przystanków podczas wycieczki po Rawennie to Basilica di San Vitale, Mauzoleum Galla Placidia i Basilica di Sant’Apollinare Nuovo. Są to jedne z najlepszych mozaik w Rawennie.

UNESCO przyznało nawet oficjalną pieczęć aprobaty dla sztuki mozaikowej Rawenny, która znajduje się w budynkach wczesnochrześcijańskich.

Dzięki dziewięciu kurortom nadmorskim w Rawennie nigdy nie będziesz za daleko od lśniącego brzegu. Tradycyjny włoski kurort nadmorski jest naprawdę godny uwagi. Na plaży znajdziesz rzędy leżaków i parasoli ustawionych w równych rzędach. Rozciągają się one na wiele kilometrów po piaszczystym brzegu.

Jeśli wziąłeś orzeźwiającą kąpiel w oceanie, jak, u licha, miałbyś kiedykolwiek przenieść swój leżak? Naprawdę nie mam pojęcia?

Plaże ożywają również w nocy, a wiele ośrodków posiada kluby plażowe i restauracje bezpośrednio na piasku. W nadmorskim kurorcie Saretina możesz zjeść kolację na plaży w restauracji Saretina 152.

Nie ma nic lepszego niż ucztowanie przy daniach ze świeżych ryb, z palcami w piasku i przy kojących dźwiękach oceanu.

Inne pobliskie nadmorskie kurorty to Marina di Ravenna, Lido di Dante i Lido di Classe.

Odpręż się przy włoskim aperitifie

Włoski odpowiednik „happy hour” to Aperitif. Jest to drink przed kolacją, który stał się kulinarną atrakcją z lokalnymi koktajlami i wyborem pysznych przekąsek. Każdy bar stara się podnieść stawkę Aperitifu.

Ponieważ aperitify stały się coraz bardziej wyszukane, ich ceny wzrosły. Podczas gdy można się zastanawiać nad ceną popołudniowego Aperolu

Spritz, to przynajmniej w zestawie jest talerz z przekąskami lub dostęp do bufetu.

Piazza del Popolo w Rawennie to uroczy, mały placyk, na którym można rozkoszować się Aperitifem i obserwować ludzi. Któż nie kocha leniwego, późno popołudniowego drinka, podczas którego można podziwiać dobrze ubrany włoski tłum?

Inne polecane miejsca na Aperitif to Casa Spadoni w Rawennie i jeden z barów nad wodą w porcie Catalina w Cervii.