Psychologia Związki

Toksyczne związki

Toksyczne związki zazwyczaj przechodzą trzy etapy: idealizowanie, dewaluowanie i odrzucanie. Poznaj każdy z tych etapów i dowiedz się, jaki wpływ ma on na ciebie.

Idealizowanie

Love-bombing jest wyraźną oznaką fazy idealizowania. Partner mówi ci, że jesteś najlepszą rzeczą, jaka może mu się przytrafić, i naciska na zaangażowanie już na wczesnym etapie związku. Może również używać „wielkich gestów”, takich jak wystawne prezenty lub „zaskakujące” wakacje. (Nie konsultują się z Tobą w sprawie Twojego harmonogramu przed tymi niespodziewanymi wyjazdami). Wielu klientów opisuje love-bombing jako „zostałem zwalony z nóg”. Inni opisują bycie „postawionym na piedestale”. Choć to miłe uczucie, gdy mówi się o tym, jaki jesteś wspaniały, zastanów się nad celem zachowania tej osoby. Nie chodzi o to, by stworzyć z tobą emocjonalną więź; celem jest zniewolenie cię, byś był mniej skłonny do opuszczenia związku. Zauważ, że faza idealizacji nie jest pozbawiona emocjonalnych nadużyć. Możesz być pytana o swoje najgorsze lęki lub o to, czego się wstydzisz. Toksyczna osoba nie próbuje rozwijać emocjonalnej intymności – zbiera amunicję na później.

Dewaluacja

Kiedy toksyczna osoba zweryfikuje, że jesteś jej oddany (czasami poprzez nieustanne pytania lub naciski), zacznie posypywać taktyki emocjonalnego wykorzystywania. Będą komentować twoje ciało, to, co nosisz, lub twoje cele życiowe. Osobiste informacje, które ujawniłaś im podczas fazy idealizacji, są teraz wykorzystywane przeciwko tobie. Jeśli ustalisz granice lub zrobisz coś, co nie podoba się toksycznej osobie, może ona wyłowić jeden z twoich żalów w życiu. Mogą powiedzieć: „Cóż, teraz wiem, dlaczego twoja siostra nie rozmawia z tobą – jesteś szalony”.

Mogą również triangulować i powiedzieć ci, że zaufany przyjaciel lub członek rodziny powiedział o tobie coś niemiłego. Toksyczna osoba może rozpocząć tę rozmowę od słów: „Twoja siostra powiedziała coś o tobie, a ja nie chciałem ci tego mówić, ale masz prawo wiedzieć.” Informacje, które są ci wtedy przekazywane, są zazwyczaj kłamstwem. Celem jest odizolowanie cię od innych, którzy mogą ci powiedzieć, że ten związek jest niezdrowy.

Twój partner może ci powiedzieć, że tylko wtedy, gdy rzucisz pracę, przestaniesz rozmawiać z siostrą, będziesz wykonywać więcej prac domowych itp. nie będzie żadnych problemów w związku. Bądź świadoma, że cokolwiek zrobisz, aby spełnić życzenia toksycznej osoby, zawsze znajdzie się nowa przeszkoda, przez którą trzeba będzie przeskoczyć. Wymagania są niekończące się. Możesz obwiniać siebie za zmianę zachowania partnera. Podczas fazy idealizacji, nie mogłeś zrobić nic złego – teraz nie możesz zrobić nic dobrego. Problem nie jest z tobą, ale z twoim partnerem.

Odrzucanie

Niezależnie od tego, kto kogo opuszcza, toksyczna osoba będzie próbowała wessać cię z powrotem do związku. Będą obiecywać ci rzeczy, których odmówili ci podczas związku i powiedzą ci, że tym razem związek będzie lepszy. Jednak rzadko przepraszają lub biorą odpowiedzialność za swoje zachowanie. Bądź świadomy, że jeśli wrócisz do związku, rzeczy, które zostały obiecane znikną, a związek będzie tak samo dysfunkcyjny jak wcześniej, jeśli nie bardziej.

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić z toksyczną osobą, jest przejście bez kontaktu lub niski kontakt z nimi. Praktykuj dobrą opiekę nad sobą, w tym pozwalając emocjonalnie zdrowym ludziom w swoim życiu i ograniczając kontakt z ludźmi, którzy traktują cię źle. Porozmawiaj ze specjalistą od zdrowia psychicznego o swoich doświadczeniach. Nie jesteś sama.